Psychologiczne aspekty odchudzania

Czy wiesz czemu znowu zaplanowana redukcja się nie udała? Czemu pomimo miesiąca czy dwóch wyrzeczeń – znowu waga wróciła do stanu z przed diety?

Psychologiczne aspekty odchudzania

Co poza jedzeniem jest ważne w odchudzaniu?

Wiele czasu i energii włożyłem w analizę, w jaki sposób mogę pomóc pacjentom nie tylko zredukować masę ciała, ale też utrzymać efekty naszej wspólnej pracy na dłużej.

Dzisiaj widzę, jak ogromne znaczenie ma w tym procesie podejście psychologiczne. Patrząc na moje doświadczenia, dzisiaj stawiam przede wszystkim na to, by wspólnie z pacjentem przepracować schematy myślowe i nawyki, które przez lata wpływały na jego relację z jedzeniem.

Przeglądając zagraniczne publikacje, zwróciłem uwagę na rosnącą popularność uważnego podejścia do odchudzania – mindful weight management. Badania pokazują, że łączenie zasad zbilansowanej diety z technikami uważności (mindfulness) oraz elementami terapii poznawczo-behawioralnej może wyraźnie wspierać proces redukcji masy ciała i zmniejszać ryzyko powrotu do starych nawyków. A przez to do starej wagi czy do wystąpienia znanego wszystkim efektu „jojo”. W naszym gabinecie zaczęliśmy wprowadzać te zasady w życie i … wyniki okazały się niezwykle pozytywne.

Czym jest uważne podejście do jedzenia?

Co ja rozumiem przez uważne podejście do jedzenia? Polega ono na zwróceniu pełnej uwagi na to, co i jak jem – od obserwacji sygnałów głodu i sytości po świadomy wybór produktów i celebrację chwili posiłku. Dzięki tej technice, zaczynamy rozumieć, że jedzenie nie jest jedynie zaspokojeniem głodu, ale często staje się odpowiedzią na emocje czy stres. I właśnie to one generują wiele naszych problemów z odchudzaniem.

Podobne obserwacje pojawiają się w wielu opracowaniach i badaniach naukowych. Przykładowo, w przeglądzie badań opublikowanych już w 2014 r przez O’Reilly i współautorów w czasopiśmie „Obesity Reviews”, wykazano, że interwencje dietetyczne oparte na uważności bardzo pozytywnie wpływają na kontrolę łaknienia i ograniczają napadowe objadanie się. Był to już 11 lat temu jasny sygnał, że dbanie o sferę psychologiczną jest ważnym wsparciem standardowych zaleceń dietetycznych.

W innym przeglądzie opublikowanym także w tym samym roku przez Kattermana i współautorów w „Eating Behaviors” pokazano, że regularna praktyka uważnego jedzenia może pomóc osobom zmagającym się z tzw. jedzeniem emocjonalnym. Chodzi tu o sytuacje, w których sięgamy po posiłek lub przekąskę nie dlatego, że naprawdę jestem głodny, lecz dlatego, że czuję się np. smutny, zestresowany czy znudzony. Choć na początku nie dostrzegamy tego i nie potrafimy tego nazwać- zazwyczaj pacjenci opisują to jako ” czuję że coś bym zjadł..” Na szczęście mamy już techniki pracy, które zwracają uwagę na ten moment i pozwalają go odpowiednio rozpoznać.

Terapia w diecie redukcyjnej?

Z drugiej strony, w miarę upływu czasu, zacząłem doceniać znaczenie terapii poznawczo-behawioralnej, zwłaszcza gdy pacjentowiczależy na długofalowej stabilizacji masy ciała. W praktyce wygląda to tak, że nawet niewielkie modyfikacje potrafią przynieść wymierny efekt. Np. próbujemy wychwycić „negatywne” myśli, które pojawiają się w sytuacji porażki lub gorszego dnia („znowu mi się nie udało”, „jestem do niczego”), i zamienić je na bardziej wspierające („to był trudny dzień, ale wyciągnę wnioski i spróbuję ponownie”).

Terapia ważna w diecie

Takie podejście, połączone z modyfikacją diety, daje moim zdaniem najlepsze rezultaty – i pod tym kątem opracowujemy większość planów dietetycznych oraz towarzyszące im strategie psychologiczne.

Dzisiaj, łączymy wszystkie te narzędzia w codziennej praktyce. Zawsze staramy się ustalić, dlaczego dana osoba chce schudnąć i co do tej pory sprawiało jej największą trudność. Jeśli wyłoni się z tego obraz stresu czy zajadania emocji, włączam elementy ćwiczeń uważności oraz wspólnie analizujemy konkretne strategie radzenia sobie z trudnymi momentami. Dodatkowo stosujemy elementy terapii P-B, żeby wspólnie poszukać zdrowszych sposobów reagowania na gorsze dni.

Holistyczne podejście do diety czyli jakie?

Wiemy i jesteśmy przekonani, że stan umysłu, ducha i ciała wzajemnie wpływają na siebie i oddziaływują. Wiemy że należy leczyć cały organizm, a nie tylko jego chorą część. Przetestowaliśmy też na setkach przypadków – że takie holistyczne podejście jest skuteczniejsze niż proste zalecenie: „Proszę jeść mniej i więcej się ruszać”. Oczywiście aktywność fizyczna i dobrze dobrana dieta są niezwykle ważne, ale bez zmiany wzorców myślenia często trudno o trwałe rezultaty.

W naszej poradni dietetycznej J&M w Jastrzębiu-Zdroju, chcemy pomóc zarówno pacjentom na miejscu, jak i tym łączącym się online z całej Polski czy zagranicy. Widzimy, że większość osób potrzebuje nie tylko tabeli kalorii i listy zakupów, ale też wsparcia emocjonalnego i opracowania nowych mechanizmów radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Dopiero w takim pakiecie, zmiany żywieniowe stają się trwałą częścią stylu życia, a nie tylko krótkoterminową przygodą.

Jeśli interesują Cię dokładniejsze informacje na temat wprowadzania uważnych technik jedzenia do swojego planu redukcji masy ciała, chętnie Ci je przybliżę. Wierzę, że edukacja w tym obszarze może otworzyć drzwi do bardziej świadomego życia i trwalszych efektów zdrowotnych. Jestem przekonany, że warto połączyć rozwiązania dietetyczne z dbałością o sferę psychiczną, tak aby cały proces nie był jedynie krótkoterminową zmianą, lecz fundamentem nowego stylu życia.

Przykładowe programy w których łączymy wszystkie kierunki wsparcia :

Akademia świadomych zmian – 1 miesiąc

139,00  brutto

Masz dość nieskutecznych diet? Rewolucyjny program dietetyczny z indywidualnym wsparciem dietetyka w atrakcyjnej cenie.

Miesięczna Opieka Dietetyczna – Pakiet VIP

199,00  brutto

Pakiet VIP – kompleksowy program dietetyczny stworzony dla najbardziej wymagających!

KONTAKT

Jeżeli masz pytania dotyczące naszej oferty, diet lub sposobu odżywiania  – zapraszamy do kontaktu z naszym gabinetem. Obsługujemy pacjentów polskojęzycznych z całego świata – poprzez konsultacje on-line jak i stacjonarnie w naszej poradni  : Jastrzębie-Zdrój 44-335 ul. Wielkopolska 57


Poniżej zostawiam dwa źródła, z których sam czerpię wiedzę i inspirację, jeśli chodzi o uważne odchudzanie i łączenie diety z elementami psychologii:

  • O’Reilly GA, Cook L, Spruijt-Metz D, Black DS. Mindfulness-based interventions for obesity-related eating behaviours: a literature review. Obesity Reviews. 2014
  • Katterman SN, Kleinman BM, Hood MM, Nackers LM, Corsica JA. Mindfulness meditation as an intervention for binge eating, emotional eating, and weight loss: a systematic review. Eating Behaviors. 2014

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*